آموزش

تفاوت هاب و سوئیچ در یک نگاه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تفاوت هاب و سوئیچ در یک نگاه 

دوستان پیشنهاد می کنم پنج دستور طلایی که اگه ندانی به مشکل بر می خوری را ببینید 

عملکرد هاب ها :

هاب وسیله‌ای است که چندین رایانه را در یک شبکه‌ی محلی به یکدیگر متصل می‌کند. هر اطلاعاتی که در شبکه رد و بدل می‌شود . به تمام پورت‌های هاب ارسال می شود و به تمام دستگاه های گیرنده ارسال می شود در اصطلاح به این کار Broadcast میگویند.

هاب‌ها توانایی تفکیک آدرس‌های ورودی و خروجی را ندارند و نمی‌توانند بسته های ارسالی را برای کاربر مشخصی ارسال کنند. از این رو برای تمام پورت ها بسته ارسال می شود . این کار باعث بالا رفتن ترافیک در شبکه می شود.

Standard Hub

Standard Hub

مزایت های  هاب :

هاب ها به دلیل قیمت پایینی که دارند برای شبکه های کوچکی که امنیت اطلاعات آنها از درجه اهمیت کمتری برخوردار هست استفاده می شود.

 

 

عملکرد سوئیچ :

در زمان روشن کردن سوئیچ جدولی ساخته می شود که بر اساس مک آدرس هر دستگاه در آن جدول قرار می گیرد و هر زمانی که دستگاهی با دستگاه خاصی در شبکه LAN  نیاز به برقراری ارتباط داشته باشد سوئیچ قابلیت خواندن آدرس مبدا و مقصد را دارد و بسته ارسالی را به دستگاه مقصد تحویل می دهد . این عمل باعث بالا رفتن امنیت اطلاعات و کاهش ترافیک در شبکه می شود.

سوئیچ برخلاف هاب می‌تواند بین رایانه‌های مختلف در شبکه تفاوت قایل شود. سوئیچ‌ها قادرند با استفاده از مک آدرس دستگاه های متصل روی شبکه، مشخص کنند که هر ابزار به چه پورتی متصل شده است.

Standard Switch

Standard Switch

 

مزایت های سوئیچ :

در زمان ایجاد شبکه‌های کامپیوتری، هاب به علت داشتن قیمت پایین‌تر پیشنهاد می‌شود، اما بهره‌گیری از هاب باعث ایجاد ترافیک زیاد در شبکه می‌شود که این مشکل با سوئیچ حل می‌شود، به دلیل اینکه سوئیچ با داشتن آدرس هر دستگاه در شبکه، بسته‌های موجود را به مقصد ارسال می‌کند .

 

همچنین شما دوستان عزیر می توانید جهت دریافت IOS دستگاه های شرکت سیسکو  از سایت آی تی تکنیکال استفاده نمایید . تیم آی تی تکنیکال برای بالا بردن سطح کیفی آموزشی کاربران ، بخش آموزش و مقالات را راه اندازی کرده همچنین از کلیه دوستانی که توانمندی ساخت ویدو های آموزشی را دارند دعوت مکنیم که ما را در این امر مهم یاری نمایند. تا ایرانی با سطح کیفی بالا تری بسازیم. 

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *